الفبای راهنمای کامل ایمیل مارکتینگ در سال ۲۰۱۷

ایمیل مارکتینگ یا همان بازاریابی ایمیلی، می تواند به عنوان یکی از قوی ترین کانال های بازدهی سرمایه (ROI ) و کسب مشتری به شمار آید. هرچه بیشتر در مورد ایمیل مارکتینگ و شیوه های بازاریابی ایمیلی بدانید، می بینید که مشتری های بیشتری به سمت شما جذب می شوند.

در این مقاله مهم ترین نکات و ترفندها را در رابطه با بازاریابی ایمیلی و ایمیل مارکتینگ بررسی می کنیم. در این مقاله از مفاهیم و اصطلاحات رایج در زمینه ایمیل مارکتینگ و بازاریابی ایمیلی، بسیار استفاده می کنیم و شما اطلاعات مفیدی در رابطه با این مفاهیم به دست خواهید آورد.

A مخاطبان

هیچ نکته ای مهم تر از مخاطبان شما نیست. شما باید کاملا آگاه باشید که با چه کسانی صحبت می کنید و آنها دوست دارند چگونه با آنها صحبت کنید. این روزها توجه به این نکته بسیار مهم است که تمام پیام یتان را شخصی سازی و با مهارت کنترل کنید، چرا که روزگار دسته بندی و خوشه بندی ( اصطلاحا batch ) رسما به سر رسیده است.

 

B لیست مخصوص به خود را بسازید!

خرید یک لیست شامل آدرس ایمیل ها بسیار وسوسه انگیز است؛ ممکن است فکر کنید هرچه تعداد آدرس های ایمیلی بیشتر باشد، این به معنای کلیک های بیشتر است و سایت شما به تعداد دفعات بیشتری باز می شود، و این تنها یک بازی عددی است! اما اشتباه است. فرستادن ایمیل های غیرمنتظره به ایمیل هایی که شما را نمی شناسند و حتی اسم تان را هم نشیده اند، و باز نکردن آنها، اولین عاملی است که باعث اسپم شدن شما می شود و شما را در لیست سیاه مخاطبانتان قرار می دهد. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که لیست درست و مناسبی از مخاطبانتان را انتخاب کرده اید.

به دنبال فرصت هایی باشید که بتوانید لاگین شدن در روی وبسایتتان، وبلاگتان، فرم های تشکر (که معمولا پس از پر کردن فرم توسط کاربران به آنها می گویید) و وقایع جاری و زنده، را افزایش دهید. باید مطمین شوید که با مخاطبانتان درباره همان موضوعی ارتباط برقرار می کنید که آنها به خاطرش لاگین کرده اند و آدرس ایمیل خود را برایتان فرستاده اند.

نکات کلیدی برای ایجاد CTAها:

  • ایمیل خود را طراحی کرده و کپی تان را در اطراف CTA بنویسید
  • آن را بولد و برجسته کنید
  • فضا را بکار بردن CTAهای بسیار بزرگ درهم و برهم نکنید. از طرفی با بکارگیری CTAهای بسیار کوچک نیز آن را از نظر می اندازید.
  • برای جلب نظر خواننده، از روش های چندگانه استفاده کنید.

C – CTA

یکی از بخش های بسیار مهم در محتوای ایمیل شما، دعوت مخاطب به عمل کردن است. خارج از محدوده ای که راجع به محتویات قانع کننده برای باز کردن ایمیل نوشته اید (مثلا یک خط توضیح قانع کننده)، هدف بعدی این است که به مشترکین بگویید بر روی محتویات کلیک کنند. به جرات می توان گفت که بزرگترین شانسی که در محتویات ایمیل خود دارید، ایجاد یک CTA کاربردی، وسوسه انگیز و هوشمندانه است. اطمینان حاصل کنید که آیا محتوایی که در اطاراف CTA ایجاد کرده اید،‌ می تواند باعث ترغیب به کلیک کردن باشد.

در ضمن باید در پرسیدن سوالات، مختصر و واضح عمل کنید و از پرسیدن اطلاعات زیادی اجتناب کنید. ممکن است گاهی اوقات یک CTA در ایمیل شما کافی باشد (مثلا آگهی فروش یا درخواست دانلود کتاب الکترونیکی)، در حالیکه بعضی اوقات تنها استفاده از تعداد کمی CTA کافی است. گاهی آزمون و خطا درباره اینکه مخاطبانتان با چه چیزی راحتتر هستند، خوب است و نباید از ریسک کردن ترسید.

D طراحی

چه از قالب ها استفاده می کنید و چه از طراحی های دسی، باید به این نکته توجه کرد که ایمیل های شما با برندتان سازگاری دارند و بهم می خورند. اصلا خوشایند نیست که که از مخاطب بخواهید که ایمیل تان را باز کند و نداند که از جانب چه کسی است. ایمیل مارکتینگ، یا همان کلیک کردن برروی وب سایت شما از طریق فرستادن آدرس آن به ایمیل مخاطبان، موضوعی است که باید آهسته و پیوسته و مستمر صورت پذیرد.

E - تعامل

بهترین شیوه برای ارزیابی موفقیت شرکت ایمیل مارکتینگ شما، با نگاه و جستجو در تعاملات به دست می آید. معیارهای تعمل مانند کلیک ها، تعداد بازگشایی های سایت، لغو اشتراک و ... مانند پنجره ای به سوی صندوق پستی ایمیل مخاطبان شما می باشد.

اگر نرخ کلیک ها و بازگشایی های سایت بالا است، بنابراین دارای ایمیل مارکتینگ ( بازاریابی اینترنتی ) خوب و سالمی هستید. اگر آدرس هایی در ایمیل خود می بینید که حتی برای یک بار هم سایت شما را باز نکرده اند، بهتر است ابتدا آنها را دوباره به کلیک کردن دعوت کنید، اما اگر تاثیری نداشت، بهتر است آنها را از لیست خود حذف کنید. فرستادن ایمیل به تعداد کم اما با تعاملات بسیار بالا، بسیار بهتر است تا اینکه به افراد زیادی بفرتید که خواهان لغو اشتراک هستند و تعامل نمی کنند.

F فرکانس (تکرار)

اگر در حال مطالعه معیارهای تعاملی خود مانند تعداد کلیک ها، تعداد بازگشایی های سایت، تعداد لغو اشتراک ها و ... هستید، باید از این موضوع نیز سر در بیاورید که مخاطبان شما دوست دارند هر چند مدت یکبار با آنها در ارتباط باشید. یک روش بهتر برای فهم این موضوع، این است که ابزاری در اختیار آنها قرار دهید تا از طریق آن بتوانند ببه شما بگویند که ترجیح آنها برای ایمیل فرستادن چیست. بنابراین فرمی به نام مرکز اولویت در اختیار آنها قرار بدهید که مانند ابزاری قدرتمند، بتواند حقوق و انتظارات مشتری و فرستنده را رعایت و حفظ کند.

G قبل از اینکه بدهید، بگیرید!

متاسفانه برخی از اوقات، مردم بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ را بیش از حد اسپمر و تبلیغاتی می شمارند. دلیل آن هم اسن است که ایمیل مارکتر ها (بازاریابان اینترنتی)، درخواست های بیش از حد از مشتریان خود می کنند. قبل از اینکه از مشتریان خود بخواهید که چیزی از شما خریداری کنند، یا برای ارائه خدمات لاگین شوند، چیز باارزشی به آنها بدهید. مثلا برای آنها یک مجله یا نشریه ماهانه مفید شامل نکات مهم صنعت در نظر بگیرید، یا یک لیست از ۱۰ ... برتر در نیا به آنها نشان دهید که جنبه اطلاعاتی داشته باشد، یا به آنها کوپن یا کارت تخفیف بدهید تا به خریدن ترغیب شوند. هر آنچه که با مشترکان خود در میان می ذارید باید ارزشمند و سودمند باشد. مطمین شوید که شما تنها می توانید این خدمات را ارائه دهید.