تاریخ نروژ

آگهی» نگاهی به تاریخ نروژ

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نروژ از قدیمی ترین حکومت های پادشاهی اروپا محسوب می شود که هنوز هم به قوت خود باقی است .اولین حکومت پادشاهی به سال 994 میلادی و ورود وایکینگ ها به منطقه ی فعلی نروژ بر می گردد که یک وایکینگ به نام "اولاف تریکوانسون" با پذیرفتن آیین مسیحیت خود را پادشاه نامید

.در سال 1397 میلادی نروژ و دانمارک یک اتحادیه را تشکیل دادند که چهار قرن پایدار ماند.در سال 1814 میلادی،سوئد به‌ پاس‌ خدماتی‌ که‌ سوئد در برانداختن‌ "ناپلئون‌ بناپارت‌"-امپراتور فرانسه‌-کرده‌ بود،پیشنهاد ادغام نروژ را در خاک خود کرد ولی با مقاومت نروژ مواجه شد.سپس سوئد با یک حمله ی برق آسا نروژ را اشغال نمود و برخلاف‌ میل‌ قلبی‌ مردم‌ نروژ،این‌ کشور ضمیمه سوئد شد و همراه‌ با نروژ،ایسلند نیز که‌ متعلق‌ به‌ نروژ بود به‌ سوئد تعلق‌ گرفت‌ اما سوئد پذیرفت که نروژ کماکان قانون اساسی خود را حفظ کند.ببه‌ طور کلی‌ باید گفت‌ که‌ سرزمین‌ نروژ از سال‌ 1381 تا 28 مارس‌ 1814 میلادی‌ ضمیمه دانمارک‌ و از آن پس تا سال‌ 1905 میلادی‌ ضمیمه سوئد بود.با رشد احساسات میهن پرستی در قرن 19 میلادی و با برگزاری یک همه پرسی در سال 1905 میلادی،سرانجام نروژ از سوئد جدا شد و کشور مستقل نروژ کنونی شکل یافت.

وقت سفارت نروژ

نروژ یکی از کشور های اتحادیه اروپا و حوزه شنکن که برای مسافرت در آن نیاز به وقت ویزا دارید

نروژ در جنگهای جهانی

در سال 1914 میلادی و با شروع جنگ جهانی اول ،نروژ بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد ولی با این همه این جنگ خسارات سنگینی به صنعت کشتیرانی نروژ وارد کرد.در آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1939 میلادی،نروژ باز هم بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد ولی با این حال با حمله ی آلمان نازی مواجه گشت و برای 5 سال بین سال های 1940 تا 1945 میلادی در اشغال آلمان نازی باقی ماند .در سال 1949 میلادی،نروژ بی طرفی خود را ترک گفت و به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو )پیوست.

کشور های حوزه شنگن

در سال 1985شینگن روستایی در لوکزامبورگ بود، اما امروز به منطقه‌ای که شرق و غرب اروپا را یکپارچه نموده ، تبدیل شده است.

در سال 1985 کشورهای بلژیک، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و هلند به عضویت شینگن در آمدند و تصمیم گرفتند مرزهای بین خود را بشکنند. در سال 1995 اسپانیا و پرتغال به جمع شینگن پیوستند، 1997 سالی است که اتریش و ایتالیا جزو کشورهای عضو شینگن شدند. در سال 2000 یونان به سایر کشورها پیوست. در سال 2001 کشورهای دانمارک، فنلاند، سوئد، ایسلند و نروژ به شینگن پیوستند و سال 2007‌سال ورود کشورهای جمهوری چک، استونی، مجارستان، لتونی، جمهوری لیتوانی، مالت، لهستان، جمهوری اسلواکی، جمهوری اسلوونی است و سال 2008 کشور سوئیس نیز به معاهده شینگن پیوست.

آغاز سفرهای بی‌دغدغه در مسیری 4هزار کیلومتری از شهر تالین در کشور استونی تا شهر لیزبون در کشور پرتغال موجب خواهد شد تا از این پس آمارهای مهاجرت‌های غیر‌قانونی و جرم و جنایت افزایش یابد و این موضوع به یکی از نگرانی‌های اصلی منتقدان گسترش مرزهای اروپا تبدیل شود.

این مطلب را مطالعه کنید : وقت سفارت ایتالیا

در سال 2007زمانیکه مرزهای بین اتریش و اسلواکی با حضور رابرت فیکو، نخست‌وزیر اسلواکی و آلفرد گوزنباور، صدرالعظم اتریش برای گسترش اتحادیه اروپا از دریای بالتیک تا دریای آدریاتیک گشوده می‌شد، صدرالعظم اتریش اعلام کرد که گسترش مرزهای شینگن موجب افزایش ترس از جرم و خشونت در اتریش نخواهد شد.

کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد که یک‌میلیارد یورو هزینه شده است تا بتوانیم امنیت را در گستره جدید اروپا برقرار سازیم که این برنامه شامل تاسیس پایگاه‌هایی در مرزهای جدید اروپااست.

باوجود آنکه اکنون سفر در محدوده مرزهای شینگن می‌تواند به راحتی صورت بپذیرد، اما به مسافران توصیه می‌شود که هنگام سفر مدارک لازم را همراه خود داشته باشند چرا که پلیس در ایستگاه‌های ایست بازرسی مستقر در مرزها این اجازه را دارد که از افراد مشکوک ویزا درخواست نماید، این در حالی است که مسافران غیر‌اروپایی می‌توانند با اخذ ویزای شینگن به تمامی این 24 کشور سفر کنند.

در میان کشورهای اروپایی بریتانیا و ایرلند همچنان خود را از پیوستن به اتحادیه اروپا دور نگه داشته‌اند، اما قراردادهایی را که به امنیت این قاره مربوط می‌شود را امضا کرده‌اند.

این مطلب را مطالعه کنید :اخذ وقت سفارت یونان

پادشاه و دولت نروژ

پادشاه فعلی نروژ "هارالد پنجم" در 17 ژانویه سال 1991 میلادی پس از مرگ پدرش به قدرت رسید.پس از به حکومت رسیدن هارالد پنجم، او پسرش شاهزاده "هاکُن مگنوس" ( متولد 20 جولای 1973میلادی) را وارث و جانشین خود اعلام کرد.در 17 اکتبر سال 2005 میلادی نیز "ینس استولتنبرگ" به سمت نخست وزیر نروژ برگزیده شد.

 

نکات جالب در مورد نروژ

  • گفته می‌شود که دلیل سرخی آسمان در نقاشی "جیغ" ادوارد مانش که مکان آن در نروژ است، فوران آتشفشان کراکاتوآی اندونزی بوده است.
  • از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون تنها ۱۰ پلیس در نروژ کشته شده‌اند.
  • در سال ۲۰۱۱ کمبود عجیب کره کشور نروژ را فراگرفت، به طوری که بهای هر قالب کره‌ی ۲۵۰ گرمی به ۵۰ دلار آمریکا رسید.

این مطلب را مطالعه کنید : تعیین وقت سفارت فرانسه

  • در سال ۲۰۰۸ نروز یک میلیارد دلار آمریکا برای نجات جنگل‌های حاره‌ای آمازون اهدا کرد.
  • نروژ در اصل نوردوگ (Nordweg) به معنای "راه شمالی" نام داشت.
  • در سال ۲۰۱۴ کشور نروژ از نظر شاخص ثروت و سلامت، رتبه‌ی اول جهان را به خود اختصاص داد. ۳-با قیمت ۱۰ دلار آمریکا به ازای هر گالن (۳.۷ لیتر)، نروژ گران‌ترین بهای بنزین را دارد. ۴-در سال ۲۰۰۸، نروژ به یک پنگوئن مقام شوالیه اعطا کرد.
  • برنامه‌های شبکه‌ی NRK نروژ شامل یک برنامه‌ی ۸ ساعته از حرکت قطار، یک برنامه‌ی ۱۲ ساعته‌ی بافتنی، یک برنامه‌ی ۱۲ ساعته‌ی آتش هیزم و یک برنامه‌ی ۱۸ ساعته از تخم‌ریزی ماهی سالمون است.

 

 

قوانین وقت سفارت

 

سفارتخانه های مختلف سیاست های متفاوتی را جهت ارائه وقت کنسولگری اتخاذ می کنند. مراجعه حضوری فرد متقاضی، تماس تلفنی، ارسال ایمیل و مراجعه به وب سایت عمده راه های تعیین وقت سفارت است. متقاضیان باید توجه داشته باشند که سفارت در ارتباط با ارائه وقت سفارت و صدور ویزا اختیار تام دارد.با آگاهی از قوانین سفارت مربوطه، به آسانی می توان بار دیگر شانس خود را برای گرفتن ویزا امتحان کرد.